![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 10123440
*
nr 1012 3440
Gouache
P Dahlin, Marin, 16x20
Utrop:
800 kr
Såld:
400 kr
Sista tid för bud online:
måndag 18 januari 2016
kl 18:25:55
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
13/1 23:06:38
1
Vinnande bud
15/1 15:33:09
2
350 kr
15/1 15:33:09
1
(budbetjänt)
Läs om budbetjänten
- Specialauktion
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller fartyg fartygsporträtt gouache marin marinmotiv p dahlin täckfärg vattenfärg
-
6005 Gouache
Signerad Hanafi. Abd. Motif från Slussen, 35x47 cm..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 18:12
*
Gouache
Läs om budbetjänten
nr 1012 3440
Gouache
P Dahlin, Marin, 16x20
Utrop: | 800 kr |
---|---|
Såld: | 400 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 18 januari 2016 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
13/1 23:06:38 | 1 | Vinnande bud |
15/1 15:33:09 | 2 | 350 kr |
15/1 15:33:09 | 1 | (budbetjänt) |
Läs om budbetjänten
- Specialauktion
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller fartyg fartygsporträtt gouache marin marinmotiv p dahlin täckfärg vattenfärg
-
6005 Gouache
Signerad Hanafi. Abd. Motif från Slussen, 35x47 cm..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 18:12